Transakcje o charakterze pomocniczym uwzględniane przy ustalaniu prawa do zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży
Z dniem 1 stycznia 2014 r. istotnie znowelizowany został art. 113 ustawy o VAT, określający zwolnienie z VAT dotyczące drobnych przedsiębiorców. Do końca 2013 r. zwolnienie to najczęściej było nazywane zwolnieniem podmiotowym. Zmienił się nie tylko charakter zwolnienia, ale również m.in. sposób ustalania wartości sprzedaży, od której wysokości zależy prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT dotyczącego drobnych przedsiębiorców. Charakter zwolnienia ma znaczenie drugorzędne. Dla podatników jest bowiem bez znaczenia, czy korzystają ze zwolnienia o charakterze podmiotowym czy przedmiotowym. Najistotniejsze jest, jak ustalić wysokość limitu, od którego uzależnione jest prawo do zwolnienia z VAT.
Limit uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2014 r. nadal wynosi 150 000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego zwolnieniu od podatku podlega sprzedaż, której przewidywana wartość nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 000 zł. Tak wynika z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
O ile jednak do końca 2013 r. przy obliczaniu wartości sprzedaży nie była uwzględniana wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo od podatku, o tyle obecnie w niektórych przypadkach wartość sprzedaży zwolnionej przedmiotowo od podatku musi być uwzględniana przy obliczaniu wartości sprzedaży dla celów zwolnienia z VAT dotyczącego drobnych przedsiębiorców.
Sprzedaż, której nie wliczamy, ustalając limit sprzedaży dla zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT