Dane podatnika na fakturze i sposób korekty tych danych
Nazwa i adres podatnika są koniecznymi elementami każdej faktury. Zarówno wystawca, jak i nabywca muszą zwracać szczególną uwagę na prawidłowość oznaczeń nazw na fakturach, szczególnie po zmianach obowiązujących od początku tego roku. Gdy oznaczenie podatnika nie pozwala na jego identyfikację, odliczenie z takiej faktury może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Wystawcy mogą być wymierzone sankcje karne skarbowe.
Na podstawie § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie w sprawie faktur) faktura powinna zawierać:
● imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
● imię i nazwisko lub nazwę nabywcy towarów lub usług oraz
● ich adresy.
Z literalnego brzmienia tego przepisu można wywnioskować, że obecnie podatnicy nie mogą już stosować na fakturach skrótów nazw sprzedawcy i nabywcy. Takie podejście jest jednak błędne, ponieważ nowy zapis nie wskazuje jednoznacznie, że teraz należy podawać wyłącznie pełną nazwę sprzedawcy i nabywcy. Intencją ustawodawcy nie było wprowadzenie zakazu stosowania skrótów typu PPH lub sp. z o.o. Jak wynika z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów (dalej: MF), nadal prawidłowym rozwiązaniem jest podawanie na fakturze nazwy pełnej lub skróconej. W odniesieniu do podatników niebędących osobami fizycznymi MF wyjaśniło, że:
(...) w przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowią przede wszystkim nazwa pełna oraz nazwa skrócona. W fakturze podatnicy niebędący osobami fizycznymi powinni zatem umieszczać nazwę lub nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Również prawidłowym rozwiązaniem jest wskazanie jednocześnie nazwy pełnej i skróconej.