Porada
Pisma do organów skarbowych - raty, odroczenia, czynny żal, interpretacje
Każdy podatnik prędzej czy później staje przed koniecznością napisania pisma do urzędu skarbowego. Od prawidłowo napisanego pisma nierzadko zależy powodzenie sprawy. Dlatego warto znać zasady sporządzania pism, elementy formalne, jakie powinny zawierać, a także terminy ich wnoszenia. Ponadto podatnik powinien też wiedzieć, jakie korzyści wynikają ze złożenia niektórych pism.
1. Jak rozłożyć na raty VAT
Podatek od towarów i usług jest podatkiem najbardziej wrażliwym na problemy związane z płynnością płatniczą. Zakłócenia w otrzymaniu należności z tytułu dokonanej sprzedaży, skutkujące np. brakiem płatności bądź wydłużeniem terminu zapłaty, mogą negatywnie wpływać na możliwość terminowego wywiązania się podatnika z zapłaty VAT zawartego w należnościach, w stosunku do których kontrahent pozostaje w zwłoce.
Jeżeli jest to przejściowa sytuacja, to skutki, jakie poniesie podatnik w związku z opóźnieniem w zapłacie VAT do urzędu skarbowego, ograniczą się jedynie do podatkowych odsetek za zwłokę czy, ewentualnie, kosztów upomnienia.
1.1. Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie
Jeżeli brak zapłaty VAT w ustawowym terminie ma charakter trwale przedłużający się, wówczas podatnik może ponieść dodatkowe koszty, które istotnie podwyższą kwotę zobowiązania głównego wobec urzędu skarbowego:
Postępowanie egzekucyjne
Brak zapłaty VAT może się zakończyć dla podatnika wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Koszty czynności podjętych przez poborcę skarbowego obciążają podatnika. Obejmują one: opłatę manipulacyjną, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne oraz wydatki poniesione przez urząd skarbowy. Na przykład w przypadku egzekucji zaległości podatkowej z rachunku bankowego wysokość obciążenia egzekucyjnego wyniesie 6% od sumy zobowiązania głównego VAT wraz z odsetkami za zwłokę (5% - koszty egzekucyjne, 1% - opłata manipulacyjna). Egzekucja z rachunku bankowego jest często spotykaną formą zajęcia komorniczego, ale trzeba brać pod uwagę, że poborca podatkowy może wykorzystać inną formę zajęcia, a "rachunek" przez niego wystawiony może być wyższy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right