Turystyka - instrukcja rozliczeń VAT krok po kroku
● kiedy stosujemy procedurę VAT marża
● jak po zmianach ustalamy marżę
● jak w 2013 r. ustalamy miejsce świadczenia usług turystycznych
● jak dokumentujemy usługi turystyczne
Usługi turystyczne mogą być rozliczane w sposób szczególny, tzn. od marży. Mimo że ten system rozliczeń funkcjonuje już dziewięć lat, nadal sprawia wiele problemów. Ostatnie zmiany VAT wpłynęły również na rozliczenie usług turystycznych. Zmieniły się zasady ustalania marży czy miejsca świadczenia usług turystycznych. Zmiana dotyczy także zasad dokumentowania.
W związku ze zmianami przedstawiamy krok po kroku, jak rozliczać usługi turystyczne.
Zasady rozliczeń usług turystycznych określa art. 119 ustawy o VAT. Usługi te mogą być rozliczane w procedurze marży lub na zasadach ogólnych.
I krok
Ustalamy, czy świadczona usługa to usługa turystyczna
Obecnie zakres usług turystycznych jest bardzo szeroki. Aby rozliczać świadczoną usługę od marży, musimy mieć pewność, że jest to usługa turystyczna. Ustawa o VAT nie zawiera definicji legalnej usług turystycznych ani odesłań do definicji zawartych w innych aktach prawnych.
Obecnie obowiązuje zasada, że towary lub usługi będące przedmiotem czynności, podlegające VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Dla usług turystycznych przepisy ustawy o VAT nie podają symbolu PKWiU, więc przy ich identyfikacji nie będzie nam pomocne.
Zatem jakie usługi możemy zaliczyć do usług turystycznych?
Zgodnie z art. 307 dyrektywy nr 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L nr 347 s. 1 ze zm.) przez pojedynczą usługę świadczoną na rzecz turysty należy rozumieć wszystkie transakcje dokonywane przez biura podróży (w warunkach określonych w art. 306) w związku z realizacją podróży.