Zwolnienie z VAT usług szkoleniowych finansowanych z dotacji
Usługi szkoleniowe świadczone przez prywatne podmioty, polegające na kształceniu zawodowym lub przekwalifikowaniu zawodowym, finansowane w 70% ze środków publicznych, podlegają zwolnieniu z VAT. W praktyce ta reguła budzi jednak wiele wątpliwości, które sprowadzają się do tego, że przedsiębiorca nie może zastosować zwolnienia. Dotyczy to zwłaszcza usług szkoleniowych finansowanych w drodze dotacji. To nie tylko problem szkolących, ale również uczestników szkoleń, którzy często mają wątpliwość, czy mogą odliczyć VAT z faktury za szkolenie.
Zwolnienia z VAT usług szkoleniowych finansowanych w części ze środków publicznych powinny sprowadzać się do ustalenia, czy dana usługa stanowi usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy i w jakiej części jest ona finansowana ze środków publicznych. W kolejnym etapie ustalania prawa do zwolnienia z VAT należy zbadać warunki przyznania danego dofinansowania oraz to, czy to dofinansowanie (np. dotacja) powinno być ujęte w podstawie opodatkowania VAT. Wydaje się, że w rozstrzygnięciu prawa do zwolnienia z VAT dla usług szkoleniowych pomocne powinny być orzeczenia sądów oraz interpretacje organów podatkowych. Niestety, ze względu na niejasną wykładnię przepisów stanowiska te często są sprzeczne i nie dają jasnej odpowiedzi na pytanie, jak należy opodatkować VAT usługi szkoleniowe.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (inne niż świadczone przez jednostki oświatowe i uczelnie):
● prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
● świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
● finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Z kolei w § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (rozporządzenie wykonawcze) Minister Finansów doprecyzował, że zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.