Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-01

Refakturowanie kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu - skutki wyroku TSUE dla leasingobiorców

Od wielu lat sporna jest kwestia, jak firmy leasingowe powinny traktować koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu, którymi obciążani są leasingobiorcy. 17 stycznia 2013 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-224/11, w którym przyznał prawo refakturowania kosztów ubezpieczenia z zastosowaniem zwolnienia. Orzeczenie to powinno zakończyć trwający spór. Może ono mieć jednak negatywne skutki dla leasingobiorców.

Wyrok ten wzbudził jednak niepokój leasingobiorców, którzy odliczali podatek z faktur za ubezpieczenie z naliczonym VAT, czy organy podatkowe nie zakwestionują tego odliczenia.

Jak do tej pory było dokumentowane ubezpieczenie

Większość firm leasingowych uznawała, że takie koszty stanowią element podstawy opodatkowania usług leasingu. Ewentualnie, że stanowią koszt dostaw towarów z tytułu wydania przedmiotu leasingu. Przypomnieć bowiem należy, że w niektórych przypadkach wydanie towarów na podstawie umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów (art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 9 ustawy o VAT). W konsekwencji tak postrzegane koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu powinny być opodatkowywane stawką VAT właściwą dla usług leasingu czy ewentualnie dostaw towarów z tytułu wydania przedmiotu leasingu. Najczęściej jest to stawka podstawowa 23%. Dlatego firmy te refakturowały koszty ubezpieczenia, naliczając VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00