Artykuł
Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2013 r.
Zasadą jest, że VAT rozliczamy za okresy miesięczne. Można jednak zmienić ten podstawowy okres rozliczeniowy, przyjmując kwartalną metodę rozliczania VAT. Możemy wyróżnić trzy sposoby kwartalnego rozliczenia. Jedno z nich to rozliczenie kasowe, którego zasady stosowania zmieniły się od 1 stycznia br. Brak zapłaty przy tej metodzie rozliczeń będzie nas zwalniał z rozliczenia VAT lub znacznie odraczał termin jego płatności. Jeśli zdecydujemy się na wybór tej metody od 1 stycznia br., musimy zawiadomić urząd do 15 stycznia br. Aby ułatwić Państwu wybór, przedstawiamy zalety i wady trzech sposobów rozliczeń kwartalnych.
Sposób kwartalnego rozliczenia jest uzależniony od statusu podatnika. Jeśli podmiot jest małym podatnikiem VAT według ustawy o VAT, wówczas może on kwartalnie rozliczać VAT metodą kasową na podstawie deklaracji VAT-7K. Mały podatnik może również składać deklaracje kwartalne VAT-7K, nie wybrawszy metody kasowej, rozliczając VAT kwartalnie na zasadach ogólnych. Podatnik, który nie spełnia warunków do uznania za małego podatnika, także może przyjąć kwartał za okres rozliczeniowy. Wówczas rozlicza VAT na zasadach ogólnych na podstawie kwartalnej deklaracji VAT-7D, ale płaci za dwa pierwsze miesiące kwartału zaliczki na podatek.
Podatnik, decydując się na kwartalne rozliczanie VAT, nie musi czekać ze stosowaniem wybranej metody do nowego roku podatkowego. Może rozpocząć rozliczanie podatku za okresy kwartalne w trakcie roku podatkowego od dowolnego jego kwartału. Warunkiem jest terminowe zawiadomienie o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego.
Wybór metody kwartalnej jest dla podatnika dobrowolny, wobec czego może być oparty np. na korzyściach podatkowych wynikających z tego wyboru. Ograniczeniem w stosowaniu danej kwartalnej metody rozliczania VAT może być jedynie posiadanie statusu małego podatnika.
Mały podatnik
Aby podatnik mógł korzystać z rozliczania podatku na podstawie deklaracji VAT-7K, tj. metodą kasową lub za okresy kwartalne, musi posiadać status małego podatnika, który jest uzależniony od wysokości uzyskanych obrotów brutto. Od 1 stycznia 2013 r. limit obrotów uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika uległ obniżeniu w stosunku do minionego roku. W rezultacie w 2013 r. status małego podatnika przysługuje podatnikowi VAT:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right