Porada
Zwolnienia i stawki VAT - przegląd najnowszego orzecznictwa
Wprowadzenie PKWiU z 2008 r., nowe zasady ustalania prawa do zwolnienia z VAT, podwyższenie stawek VAT - to zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2011 r. Mimo że minął rok od ich wejścia w życie, interpretacja nowych przepisów sprawia problemy. Nie pomagają w tym liczne interpretacje organów podatkowych, gdyż nadal w wielu sprawach nie ma jednolitego stanowiska. Dlatego pomocne może być orzecznictwo sądów wydane już na podstawie zmienionych przepisów, mimo że w niektórych sprawach na ustalenie jednolitego stanowiska przyjdzie poczekać do wydania orzeczeń przez NSA.
Przedstawiamy przegląd najnowszego orzecznictwa 2011/2012 wydanego na podstawie zmienionych przepisów, dotyczącego stawek VAT i zwolnień.
I. Szkolenia
1. Usługi szkoleniowe wykonywane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych na rzecz radców prawnych korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT, gdyż są to usługi kształcenia zawodowego świadczone na podstawie odrębnych przepisów. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z 26 stycznia 2012 r. (sygn. akt I SA/Ol 746/11), którego fragment przedstawiamy poniżej.
Zagadnienie, które było przedmiotem interpretacji indywidualnej daje się streścić w pytaniu, czy usługi szkoleniowe świadczone odpłatnie w ramach doskonalenia zawodowego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych (w skrócie OIRP) na rzecz radców prawnych są zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej powoływanej jako ustawa o VAT.
(...) Analizując powyższe regulacje w pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT używa zwrotu "w odrębnych przepisach". Zwrot ten nie określa jednak charakteru przepisów, do których regulacja ta się odwołuje (jak np. w art. 4 ustawy o VAT, w którym mowa, że ulgi i zwolnienia podatkowe udzielone na podstawie odrębnych ustaw nie mają zastosowania do podatku od towarów i usług). Niewątpliwie brak bliższego określenia rodzić może wątpliwości interpretacyjne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right