Porada
Nabycie wierzytelności po cenie niższej niż wartość nominalna - konsekwencje dla rozliczenia VAT po wyroku TSUE
Kwestia opodatkowania VAT czynności zbycia/nabycia wierzytelności to temat budzący wiele kontrowersji, szczególnie w kontekście ogłoszonego w październiku 2011 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG. Jakie konsekwencje podatkowe niesie ze sobą czynność przejęcia wierzytelności cedenta? Jak zmieniło się stanowisko organów podatkowych oraz polskich sądów administracyjnych odnośnie do opodatkowania VAT cesji wierzytelności po kilku miesiącach od ogłoszenia przedmiotowego wyroku? Przedstawiamy skutki tego orzeczenia.
1. Obrót wierzytelnościami w polskim prawie cywilnym
Polskie prawo dopuszcza możliwość dokonywania obrotu wierzytelnościami. Regulacje odnoszące się do pojęcia wierzytelności i kwestii ich zbywalności znajdują się w Księdze Trzeciej ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, dalej: k.c.).
Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie to spełnić (art. 353 § 1 k.c.). Mając na uwadze powyższe, należy przyjąć, że wierzyciel to uprawniona strona transakcji, a wierzytelność to jego prawo do uzyskania danego świadczenia (świadczenia pieniężnego bądź niepieniężnego).
Cechą charakterystyczną obrotu wierzytelnościami w prawie cywilnym jest możliwość zmiany wierzyciela bez zgody dłużnika. Możliwość ta wynika z art. 509 § 1 k.c. Jednocześnie § 2 art. 509 tej ustawy wskazuje, że wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.
Przeniesienie wierzytelności, jak stanowi art. 510 k.c., może nastąpić poprzez sprzedaż, zamianę, darowiznę lub jakąkolwiek inną umowę nienazwaną. W wyniku zbycia wierzytelności następuje zmiana jedynie po stronie uprawnionego. Nabywca wierzytelności przejmuje uprawnienia zbywcy, a także staje się podmiotem ewentualnych zarzutów ze strony dłużnika, takich jak np. przedawnienie roszczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right