Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-01

Czas na korektę roczną dla podatników rozliczających się proporcją VAT

Luty, czyli miesiąc, w którym zasadniczo składa się deklarację VAT za styczeń, jest szczególnie istotnym miesiącem dla podatników zobowiązanych do dokonania korekty podatku naliczonego od tzw. zakupów "mieszanych", czyli związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, jak i ze sprzedażą zwolnioną. W tym roku termin złożenia deklaracji za styczeń mija 27 lutego br. W praktyce wciąż wiele wątpliwości może budzić sposób prawidłowego wywiązania się z tego obowiązku. Poniższej omówiono szereg kwestii związanych z mechanizmem korekty rocznej.

Proporcjonalne odliczenie VAT

Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie jest możliwe dokonywanie odliczeń podatku naliczonego związanego z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu VAT.

Jeśli natomiast podatnik nabywa towary i usługi, które są przez niego wykorzystywane jednocześnie do czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi, takie prawo mu nie przysługuje, to w myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT powinien on odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku naliczonego.

Innymi słowy, podatnik każdorazowo powinien przede wszystkim dążyć do zastosowania alokacji bezpośredniej ponoszonych przez siebie wydatków. Oznacza to, że powinien on zastosować miarodajny i ekonomicznie uzasadniony klucz podziału nakładów mieszanych, ponoszonych na działalność zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną/niepodlegającą VAT, np. proporcję metrażową, czasową.

Szczególnym przepisem regulującym takie bezpośrednie przyporządkowanie wydatków (a w zasadzie podatku naliczonego) jest od niedawna również art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, dotyczący jednak tylko wydatków ponoszonych na nabycie/wytworzenie nieruchomości. Zgodnie z jego brzmieniem w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalność gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00