Porada
Usługi kulturalne - kiedy możemy stosować zwolnienie
Świadczenie usług kulturalnych co do zasady podlega zwolnieniu z VAT. Niestety, zwolnienie to nie zawsze można zastosować. Niektórzy podatnicy, mimo że świadczą usługi kulturalne (lub współpracują przy ich świadczeniu), nie mają prawa do zwolnienia i swoje usługi muszą opodatkować VAT. Warto zatem prześledzić najnowsze interpretacje podatkowe, na podstawie których można stwierdzić, w jakich konkretnie sytuacjach zastosować zwolnienie z VAT do usług kulturalnych.
Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęć "kultura" i "usługa kulturalna". Dlatego należy je definiować poprzez odwołanie się do językowego znaczenia tych wyrazów. Zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego PWN kultura oznacza "materialną i umysłową działalność społeczeństw oraz jej wytwory". Najogólniej mówiąc, kultura to materialny i duchowy dorobek społeczeństwa, realizowany przez twórców oraz instytucje (m.in. teatry, muzea, kina). Natomiast na potrzeby VAT usługę kulturalną należy rozumieć jako każdą usługę związaną z kulturą, polegającą przede wszystkim na umożliwieniu potencjalnym odbiorcom zapoznania się z wytworami dorobku artystycznego.
Od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT zwolnione z VAT są usługi kulturalne świadczone przez:
● podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana,
● indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
-
keyboard_arrow_right