Rozliczenie VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Litwa
W handlu wewnątrzwspólnotowym między podmiotem polskim a podmiotem zagranicznym o obowiązku rejestracji polskiego przedsiębiorcy do VAT w innym kraju UE decyduje miejsce dostawy towarów (według zasad określonych w art. 22 ustawy o VAT) lub miejsce świadczenia usług (według zasad określonych w art. 28a-28o ustawy o VAT). Jeśli na podstawie przepisów prawa krajowego, które są dostosowane do wymogów unijnych oraz zaleceń dyrektywy 2006/112/WE i jej przepisów wykonawczych, miejscem dostawy/świadczenia będzie terytorium państwa członkowskiego, to co do zasady będzie to rodziło obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Jednak od tej zasady istnieją wyjątki, gdy VAT rozliczy nabywca. W tym numerze omówimy zasady rozliczania się przez polskich podatników na Litwie.
Kiedy polska firma nie musi się rejestrować
VAT rozlicza kontrahent
W odniesieniu do przedsiębiorców z zagranicy, którzy zaczynają dostarczać towary i/lub świadczyć usługi na Litwie, litewskie przepisy podatkowe przewidują jako zasadę podstawową obowiązek rejestracji na potrzeby VAT w chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej w tym państwie. Zatem muszą się zarejestrować:
● przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży towarów na litewskim terytorium, z tytułu której ciąży na nich obowiązek zapłaty VAT,
● przedsiębiorcy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, a towary są wysyłane z terytorium Litwy do innego państwa członkowskiego Wspólnoty,
● przedsiębiorcy, którzy dokonują eksportu towarów, a towary są wysyłane z terytorium Litwy do państwa spoza Unii Europejskiej.
Od tej zasady przewidziano jednak kilka wyjątków. Nie muszą się rejestrować do VAT przedsiębiorcy, którzy dostarczają towary i/lub świadczą usługi zwolnione z VAT lub podlegające opodatkowaniu zerową stawką VAT.