Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-01

Jak rozliczyć dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

W przypadku transakcji zakupu dokonanych z zagranicznymi dostawcami lub usługodawcami przepisy o VAT nakładają na nabywcę obowiązek rozliczenia VAT z tego tytułu. Dzieje się tak przy transakcji stanowiącej WNT czy import usług. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia także wówczas, gdy miejscem opodatkowania dostawy towarów jest Polska, a sprzedawca jest podmiotem zagranicznym, który nie posiada tu siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. W związku z tą transakcją zagraniczny dostawca, chcąc sprzedać w Polsce towar, musiałby zarejestrować się w naszym kraju jako podatnik na potrzeby rozliczenia VAT od dokonanej sprzedaży.

Aby uczynić tę procedurę mniej skomplikowaną, przepisy o VAT wprowadzają uproszczenie polegające na przerzuceniu obowiązku rozliczenia podatku od takiej transakcji na nabywcę towarów, co wymaga jednak spełnienia pewnych warunków dotyczących statusu stron transakcji.

Samonaliczenie VAT przez nabywcę towarów następuje wówczas, gdy:

infoRgrafika

W wymienionych przypadkach dokonujący dostawy towarów (sprzedawca) nie rozlicza podatku należnego. Czyni to nabywca.

PRZYKŁAD

Niemiecka firma, która nie prowadzi na terenie Polski żadnej działalności, wzięła udział w targach motoryzacyjnych w Warszawie, na których prezentuje swoje produkty związane z kosmetyką samochodową.

Zasadniczo produkty te służą jedynie prezentacji i nie są przeznaczone do sprzedaży na terenie Polski. Jeśli jednak zagraniczna firma zdecydowałaby się na sprzedaż kosmetyków samochodowych prezentowanych podczas targów, to musiałaby zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT. Miejscem opodatkowania dostawy tych kosmetyków samochodowych będzie w takim przypadku Polska. Dlatego jeśli nabywcą kosmetyków samochodowych sprzedawanych na terenie naszego kraju jest polski podatnik VAT, to podatek należny od tej transakcji zakupu, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 oraz art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, rozliczy polski nabywca towarów (a nie ich zagraniczny dostawca).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00