Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2011-05-15

Świadczenia na rzecz pracowników - rozliczenie VAT od 1 kwietnia br.

Pracodawcy często przekazują swoim pracownikom różnego rodzaju świadczenia. Mogą być one odpłatne lub nieodpłatne. Zasady, na jakich są opodatkowane, budzą wiele wątpliwości, szczególnie że od 1 kwietnia br. zmienił się sposób rozliczania świadczeń nieodpłatnych. Miało to również wpływ na rozliczenie świadczeń na rzecz pracowników.

1. Opodatkowanie odpłatnych świadczeń dla pracowników

Świadczenia dla pracowników mogą być odpłatne, tj. mogą być przekazywane za wynagrodzeniem. W takich przypadkach dochodzi do podlegających opodatkowaniu VAT odpłatnych dostaw towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Przepisy nie przewidują szczególnej stawki VAT czy zwolnienia obejmującego świadczenia dla pracowników. W konsekwencji odpłatne świadczenia dla pracowników podlegają opodatkowaniu VAT według stawki VAT lub zwolnienia, właściwych dla przekazywanych towarów lub usług.

Podstawą opodatkowania VAT odpłatnych świadczeń dla pracowników jest kwota należna z tytułu tych świadczeń, pomniejszona o kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Dotyczy to również świadczeń dla pracowników, przekazywanych za częściową odpłatnością. Nie ma przepisu przewidującego, że podstawą opodatkowania jest w takim przypadku koszt netto świadczenia dla pracownika.

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 marca 2010 r. (sygn. IBPP1/443-17/10/MS). Czytamy w niej, że (...) świadczenie, które jest tylko "częściowo" odpłatne jest w dalszym ciągu świadczeniem "odpłatnym". Tym samym rzeczywista, pobierana przez Wnioskodawcę odpłatność za bilety wyczerpuje przesłanki odpłatności za usługi określone art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. (...) Stanowisko Wnioskodawcy, że dofinansowanie którego dokonuje nie ma charakteru dotacji czy refundacji i taka czynność nie powinna stanowić elementu podstawy opodatkowania świadczonych usług należało uznać za prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00