Porada
Jak odliczyć podatek naliczony, rozpoczynając sprzedaż mieszaną
Niebawem będę prowadził sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Sprzedaż zwolniona będzie wynosiła około 2% sprzedaży ogółem. Czy powinienem pisać wniosek o proporcję, czy odliczać cały VAT z faktur dotyczących obydwu rodzajów sprzedaży?
problem
rada
W Pana sytuacji wskaźnik proporcji sprzedaży należy ustalić szacunkowo i wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego w celu jego uzgodnienia w formie protokołu.
uzasadnienie
Prowadzenie działalności zarówno uprawniającej, jak i nieuprawniającej do odliczenia VAT określane jest w literaturze nazwą "działalność mieszana". Zasady odliczania podatku naliczonego dla tego rodzaju działalności określają regulacje art. 90 i 91 ustawy o VAT. Polega ona na tym, że każdy zakup należy przyporządkować do odpowiedniego rodzaju działalności, czyli w omawianej sytuacji odrębnie do działalności opodatkowanej i odrębnie do zwolnionej z VAT. W sytuacji gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję odliczenia VAT ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu obu rodzajów działalności. Współczynnik proporcji odliczenia VAT w danym roku podatkowym określa się procentowo w stosunku rocznym, przyjmując osiągnięte obroty w roku poprzedzającym ten rok, i zaokrągla się go w górę do najbliższej liczby całkowitej (patrz str. 25).