Kiedy odliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury pierwotnej
Podatnik otrzymał od sieci telefonicznej duplikaty faktur za lata 2007 i 2008. Nie miał ich ujętych w ewidencji. Jak ująć je do VAT w poszczególnych latach, skoro mają grudniową datę wystawienia?
PROBLEM
RADA
Z duplikatu faktury za usługi telekomunikacyjne firma ma prawo odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności wskazany na fakturze, albo w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Odliczenie to jest zatem możliwe w przedstawionej sytuacji w wyniku złożenia korekty deklaracji VAT za te okresy rozliczeniowe.
UZASADNIENIE
Oryginał faktury VAT jest podstawowym dokumentem, który uprawnia do odliczenia VAT. Zasadą jest, że prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Natomiast wyjątkiem od tej zasady jest odliczenie VAT w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności za daną fakturę, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy, lub w dwóch następnych okresach rozliczeniowych. Dotyczy to tylko dostaw towarów i świadczenia usług, wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy, np. dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wymienionych terminach, może dokonać tego odliczenia również poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.