Jakie kursy walut stosować do przeliczania faktur dokumentujących sprzedaż usług zagranicznym kontrahentom
Według jakich kursów należy przeliczyć podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej w przypadku wystawienia faktury na sprzedaż usługi zagranicznemu kontrahentowi? Na to pytanie oraz inne mogące się nasunąć podatnikom odpowiada nasz ekspert.
Od 1 grudnia 2008 r. zasady przeliczania na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej są związane z datą powstania obowiązku podatkowego lub z datą wystawienia faktury, jeżeli zgodnie z przepisami o VAT podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w terminie. Do przeliczenia na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej należy zastosować kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez NBP:
● na ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego lub
● na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeżeli podatnik mógł wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Prezentowane zasady przeliczania kursów walut mają zastosowanie niezależnie od tego, gdzie jest miejsce świadczonej usługi, jeśli podatnik wykazuje ją w deklaracji VAT.
Świadczenie usług, co do których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych
Obowiązek podatkowy, który powstaje na zasadach ogólnych, jest związany z wykonaniem usługi i wystawieniem faktury w ciągu siedmiu dni od dnia wykonania usługi. Jeżeli jednak wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wykonania usługi.
PRZYKŁAD
Podatnik świadczy usługi nadzoru budowlanego dla kontrahenta z Niemiec. Usługi nadzoru budowlanego nie stanowią usług budowlanych ("Roboty budowlane" sklasyfikowane są w dziale 45 PKWiU, natomiast usługi sprawowania nadzoru budowlanego zostały sklasyfikowane pod symbolem 74.20 PKWiU), w związku z czym obowiązek podatkowy powstaje dla nich na zasadach ogólnych. Firma wykonała usługę 29 maja 2009 r., a 3 czerwca 2009 r. wystawiła fakturę na kwotę 10 000 euro.