Artykuł
Import usług w pytaniach i odpowiedziach
Nabycie usługi, szczególnie od podatnika z innych krajów, często będzie powodować, że to polski podatnik będzie rozliczać VAT za swojego nabywcę. Od 1 grudnia 2008 r. zmienione bowiem zostały przepisy dotyczące rozliczania VAT od importu usług. Pojawiają się w związku z tym liczne pytania. Przedstawiamy więc komleksowe omówienie zasad rozliczeń importu usług.
1. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby u podatnika wystąpił import usług
Importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, czyli taki usługobiorca, który nabywa usługi świadczone przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.
Aby polski podatnik był zobowiązany do rozliczenia nabytej usługi w ramach importu, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
l miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi jest terytorium Polski,
l usługobiorcą jest podatnik wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, o którym mowa w art. 15 ustawy, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
l usługa świadczona jest przez podatnika, który nie posiada siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski,
l podatek należny nie został rozliczony przez usługodawcę na terytorium Polski, chyba że są to usługi niematerialne (art. 27 ust. 3 ustawy) czy usługi wewnątrzwspólnotowe (art. 28 ust. 3, 4, 6, 7). Usługi te są zawsze rozliczane przez nabywcę, gdy powyższe warunki są spełnione.
Przykład
ALFA Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie nabyła usługę reklamową od włoskiego kontrahenta, zarejestrowanego w swoim kraju jako podatnik, która polega na zamieszczeniu reklamy polskiej firmy w branżowym czasopiśmie. Dystrybucja czasopisma odbywa się na terenie Włoch.
Nabyta usługa reklamowa, przy założeniu spełnienia pozostałych warunków, stanowi dla polskiego podatnika import usługi, mimo że faktycznie została wykonana na terytorium Włoch. Decyduje o tym miejsce świadczenia usługi. Opodatkowaniu polskim VAT podlegają również te czynności, które zostały uznane za wykonane w Polsce. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w zw. z ust. 4 pkt 2 ustawy dla usługi reklamy miejscem świadczenia (opodatkowania) jest kraj, w którym nabywca usługi posiada swoją siedzibę. Usługa reklamowa w opisanym przypadku jest uznawana za wykonaną w Polsce i jako import usługi podlega opodatkowaniu polskim VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right