Artykuł
Od 1 marca 2009 r. zmiany zasad opodatkowania akcyzą samochodów
Nowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które zaczną obowiązywać od 1 marca 2009 r., kompleksowo regulują zasady opodatkowania samochodów, gdyż z rozporządzeń zostały przeniesione do ustawy przepisy dotyczące samochodów. Zostały wprowadzone również nowe regulacje oraz doprecyzowano istniejące. Zmiany w rozliczeniach czekają m.in. podatników sprowadzających samochody z UE.
Definicja samochodu
Dotychczas ustawa o akcyzie nie podawała szczegółowej definicji samochodu osobowego. Obecnie definicja samochodów osobowych została bezpośrednio zawarta w art. 100 ust. 4 ustawy. Wcześniej samochody osobowe jako wyroby akcyzowe niezharmonizowane były tylko wymienione w poz. 59 załącznika nr 1 do ustawy.
DEFINICJA
Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703, przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem skuterów śnieżnych o kodzie CN 8703 10 11, pojazdów typu meleks o kodzie CN 8703 10 18 oraz pojazdów typu quad o kodzie CN 8703 10 18.
Po zmianie przepisów nie są samochodami osobowymi, a tym samym nie podlegają akcyzie: skutery śnieżne, meleksy, quady.
Podatnicy akcyzy z tytułu nabycia samochodów
Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego nadal spoczywa na importerach, nabywcach wewnątrzwspólnotowych samochodów niezarejestrowanych na terytorium kraju oraz sprzedawcach samochodów osobowych, wyprodukowanych w kraju lub od których akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości (art. 100 ust. 1).
Wewnątrzwspólnotowe nabycie
Nadal podatnikiem jest osoba, która dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia. W nowych przepisach doprecyzowano przepisy dotyczące sytuacji, gdy jedna osoba sprowadzi samochód, a inna nabywa prawa do rozporządzania nim, jak właściciel. Wtedy podatnikiem z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego będzie osoba, która nabyła prawo do rozporządzania tym samochodem jak właściciel na terytorium kraju, a nie osoba, która go sprowadziła (art. 102 ust. 2 ustawy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right