Zwrot nadwyżki VAT w przypadku braku sprzedaży opodatkowanej
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Uprawnienie to przysługuje również wówczas, gdy zakupy podatników dotyczą czynności opodatkowanych, wykonanych w przeszłości, jak również czynności opodatkowanych, które zostaną dopiero wykonane.
Prawo do zwrotu
W konsekwencji może się zdarzyć, że w danym okresie rozliczeniowym podatnicy dokonają zakupów towarów i usług uprawniających do odliczenia, a jednocześnie nie wystąpi u nich żadna sprzedaż opodatkowana.
W przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podatnicy mają, co do zasady, do wyboru obniżenie o tę nadwyżkę podatku należnego w kolejnych okresach rozliczeniowych (wykazanie nadwyżki do przeniesienia) albo zwrot różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Nie dotyczy to jednak podatników, u których w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, jeżeli w okresie, w którym powstało prawo do odliczenia, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.