Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-22

Czy nieważność umowy wpływa na rozliczenie VAT

Może się zdarzyć, że umowa leżąca u podstaw czynności podlegającej opodatkowaniu okaże się nieważna. Klasycznym przykładem nieważności czynności prawnej jest zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez zachowania przewidzianej dla tej czynności formy aktu notarialnego.

W praktyce zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego zdarza się stosunkowo rzadko (częściej pojawiają się błędy w aktach notarialnych skutkujące ich nieważnością - a w konsekwencji nieważnością umowy sprzedaży dokumentowanej takim aktem). Najczęściej spotykanym przypadkiem nieważności jest nieważność umów ze względu na naruszenie przepisów prawa o zamówieniach publicznych. Artykuł 146 ustawy Prawo o zamówieniach publicznych wymienia szereg sytuacji, w których umowy zawierane przez podmioty obowiązane do stosowania przepisów tej ustawy są nieważne.
Niezależnie od przyczyn nieważności pojawiają się pytania o skutki takich czynności na gruncie VAT. Dotyczy to w szczególności kwestii opodatkowania takich czynności VAT oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących takie czynności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00