Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-05-01

Komentarz do zmian w ustawie o VAT

11 marca została uchwalona pierwsza kompleksowa nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Wprowadzone zmiany można podzielić na trzy grupy:

1) wprowadzenie nowych regulacji,
2) zmiana istniejących regulacji,
3) zmiany mające charakter porządkujący.
Zmienione regulacje mają obowiązywać od 1 czerwca 2005 r. Z wyjątkiem zmiany dotyczącej odliczenia VAT od nabycia samochodów; wejdzie ona w życie w terminie 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy1.
Nowe regulacje - tzw. ulga na złe długi
Bardzo ważną i korzystną dla podatników zmianą jest wprowadzenie instytucji tzw. ulgi na złe długi. Od czerwca br. podatnicy będą mogli skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku, przypadającej na część kwoty wierzytelności, odpisanej jako nieściągalna. Nowe przepisy nie definiują pojęcia wierzytelności nieściągalnej. Odwołują się w tym względzie do przepisów w zakresie podatków dochodowych. Dlatego, gdy nie będzie możliwości odpisania wierzytelności jako nieściągalnych i zaliczenia ich w koszty uzyskania przychodów, nie będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty podatku należnego.
Nieściągalność wierzytelności potwierdza między innymi postanowienie komornika, prowadzącego postępowanie egzekucyjne, postanowienie sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego, ze względu na oddalenie przez sąd wniosku o upadłość, umorzenie postępowania upadłościowego, gdyż majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania.
ZAPAMIĘTAJ
Prawo do korekty podatku należnego dotyczy wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. od 1 czerwca br.
Oznacza to, że nie możemy dokonać korekty podatku należnego, gdy wierzytelność powstała przed 1 czerwca br., a została uznana za nieściągalną po tej dacie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00