Artykuł
Jak rozliczać VAT od usług budowlanych - odpowiedzi na pytania
W związku z wprowadzeniem obowiązku rozliczenia VAT od niektórych usług budowlanych na zasadach odwrotnego obciążenia w praktyce pojawiły się wątpliwości co do tego, jak i kiedy podatnik powinien ten mechanizm zastosować. Przedstawiamy odpowiedzi na niektóre pytania Czytelników nadesłane w tej sprawie do redakcji.
Przypomnijmy reguły ogólne opodatkowania usług budowlanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte jest świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienionych w poz. 2-48 dodanego z początkiem 2017 r. załącznika nr 14 do ustawy o VAT. Świadczenie takich usług jest objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeżeli są spełnione łącznie trzy warunki:
1) usługi są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,
2) nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,
3) usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca (art. 17 ust. 1h ustawy o VAT).
1. Czy usługi świadczone na podstawie kontraktów zawartych przed 1 stycznia 2017 r. są objęte odwrotnym obciążeniem
PROBLEM
Firma świadczy usługi elektryczne jako podwykonawca. Są podpisane kontrakty długoterminowe. Odbiory są dokonywane w okresach miesięcznych i również raz w miesiącu są wystawiane faktury za przerób z konkretnego miesiąca. Czy w 2017 r. trzeba wystawiać faktury z odwrotnym obciążeniem?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right