Artykuł
Interpretacje indywidualne - wypełnianie wniosku, ochrona podatnika, środki zaskarżenia
Interpretacje indywidualne to obecnie najlepszy sposób na uzyskanie pewności co do prawidłowości stosowanych rozwiązań podatkowych. Dzięki uzyskanym interpretacjom podatnik może uwolnić się od odpowiedzialności karnej skarbowej, może zostać zwolniony z obowiązku zapłaty odsetek od zaległości podatkowej, a nawet z obowiązku zapłaty zaległego podatku. W raporcie przedstawiamy krok po kroku procedurę pozyskiwania interpretacji indywidualnych oraz zasady zaskarżania niekorzystnych rozstrzygnięć. Ważne jest również, że - według zapowiedzi MF - w przyszłym roku podatnicy będą mogli skorzystać z interpretacji indywidualnych wydanych dla innych podmiotów, a wyjaśnienia MF zyskają w przyszłym roku walor urzędowy i "ochronny".
Kto wydaje interpretacje indywidualne
Interpretacje indywidualne wydają:
● Minister Finansów poprzez upoważnione do tego organy. Obecnie interpretacje indywidualne wydają dyrektorzy 5 izb skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Od 1 stycznia 2017 r. Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej, na wniosek zainteresowanego wyda, w jego indywidualnej sprawie interpretację indywidualną. Dyrektorowi Biura Krajowej Informacji Podatkowej zostanie w ten sposób nadany status organu podatkowego, który przejmie dotychczasowe zadanie Ministra Finansów w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego;
● wójt, burmistrz (prezydent miasta) w zakresie podatku rolnego, podatku leśnego; podatku od nieruchomości; podatku od środków transportowych.
UWAGA!
Interpretacje indywidualne są wydawane wyłącznie na wniosek. Wykluczone jest ich wydanie z urzędu, czyli z inicjatywy organu podatkowego.
To - gdzie skierować wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - wynika z formularzy wniosków o wydanie takiej interpretacji (ORD-IN, ORD-WS). Inaczej jest w przypadku interpretacji wydawanych przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta). W tym przypadku wnioski należy kierować do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right