Porada
Jak rozliczać dofinansowanie kosztów szkolenia pracownika
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, oprócz urlopu szkoleniowego i zwolnienia z pracy mogą zostać przyznane dodatkowe świadczenia. Pracodawca może np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie pracownika. Takie fakultatywne świadczenia są zwolnione z należności publicznoprawnych, tj. podatku PIT i składek ZUS.
Obecne warunki na rynku pracy bardzo często wymuszają na pracownikach podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Proces ten może się odbywać zarówno z inicjatywy pracodawcy lub za jego aprobatą, jak i z inicjatywy samych zatrudnionych osób, niezależnie od tego, czy pracodawca wyrażał na to zgodę, czy też nie. Ma to wpływ na sposób rozliczenia podatkowo-składkowego przyznawanych w związku z tym świadczeń.
Uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, gdy inicjatorem tego jest lub gdy godzi się na to pracodawca (art. 103 § 1 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje przysługuje w takich okolicznościach urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto pracodawca może mu przyznać, na zasadzie dobrowolności, dodatkowe (fakultatywne) świadczenia, a w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 103 k.p.). Katalog wymieniony w przywołanym przepisie jest otwarty i ma charakter przykładowy. Zatem według uznania pracodawcy może on obejmować również opłacenie wyżywienia w trakcie szkolenia, pokrycie opłat za egzaminy poprawkowe, zakup materiałów szkoleniowych czy gratyfikację pieniężną za dobre wyniki w nauce itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right