Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-07-02

Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości

Pracodawcy nie mają obowiązku zapewniania pracownikom dowozu do i z miejsca pracy. Mimo to część z nich decyduje się na organizowanie dla swoich pracowników takiego dowozu. Zazwyczaj ma to na celu pozyskanie pracowników z odległych miejscowości. W opracowaniu wyjaśniamy, jak rozliczyć koszty związane z organizacją dowozu pracowników do i z miejsca pracy, czy po stronie pracowników korzystających z dowozu należy rozpoznać przychód ze stosunku pracy oraz czy tego rodzaju świadczenia są opodatkowane VAT.

Nieodpłatne dowożenie pracowników do i z miejsca pracy może skutkować powstaniem po ich stronie przychodów ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że w takich przypadkach pracodawcy muszą zawsze pobierać od tych świadczeń zaliczkę na podatek dochodowy. Ustawodawca przewidział bowiem w tym zakresie zwolnienie podatkowe. Jest ono regulowane w art. 21 ust. 1 pkt 14a updof. Z przepisu tego wynika, że zwolniona z pdof jest wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem.

Dla pracodawców koszty dowozu pracowników do i z miejsca pracy stanowią koszty uzyskania przychodów. Są to bowiem koszty pracownicze ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, które nie zostały wymienione wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 updop oraz art. 22 ust. 1 updof).

Dowożenie przez pracodawców pracowników do i z miejsca pracy w zależności od okoliczności stanowi z punktu widzenia ustawy o VAT odpłatne lub nieodpłatne świadczenie usług. O ile odpłatne świadczenie dla pracowników usług dowozu podlega zawsze opodatkowaniu VAT, o tyle w przypadku nieodpłatnego dowozu pracowników do i z miejsca pracy do opodatkowania VAT dochodzi jedynie niekiedy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania zgłoszone przez Czytelników w sprawie opodatkowania dowozu pracowników do i z miejsca pracy podatkiem dochodowym, VAT oraz sposobu ewidencji tego rodzaju świadczenia w księgach rachunkowych.

Podatki dochodowe

1. Czy u pracowników bezpłatnie dowożonych do pracy powstają opodatkowane przychody ze stosunku pracy?

PROBLEM

Spółka podjęła decyzję o organizowaniu, niezależnie od publicznego transportu, dowozu i odwożenia pracowników do i z pracy. Z umówionych miejsc położonych na trasach przewozu pomiędzy miejscowościami X, Y i Z do miejscowości położenia zakładu pracy autobusy przewoźników zapewniają dowóz pracowników spółki. Do korzystania z bezpłatnego dojazdu uprawnieni są wszyscy pracownicy spółki. W praktyce korzysta z niego tylko część pracowników. Czy w tej sytuacji u pracowników powstają opodatkowane przychody ze stosunku pracy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00