Artykuł
Koszty podatkowe 2016
(stan prawny na 19 maja 2016 r.)
Podatnicy mogą zaliczać do kosztów wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop). To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że poniesiony przez niego wydatek ma związek z prowadzoną przez niego działalnością i został poniesiony w jednym z ww. celów. Dokonując kosztowej kwalifikacji poniesionych wydatków, należy pamiętać, że niektóre z nich zostały przez ustawodawcę wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Katalog tych wydatków ma charakter zamknięty i został wskazany w art. 23 ust. 1 updof i art. 16 ust. 1 updop.
W dodatku przedstawiamy przegląd interpretacji i orzeczeń sądowych wydanych w 2016 r., dotyczących możliwości zaliczania przez przedsiębiorców wydatków do kosztów uzyskania przychodów lub wyłączenia niektórych wydatków z tych kosztów.
1. Koszty podróży służbowych
Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki związane z rozliczaniem podróży służbowych na podstawie wydruku z indywidualnego konta pracownika prowadzonego w specjalnie do tego przeznaczonym programie komputerowym. Sporządzany wydruk nie musi posiadać podpisu pracownika odbywającego podróż służbową.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w związku z podróżami służbowymi zatrudnionych kierowców planuje zakupić program komputerowy, który zautomatyzuje proces rozliczania ich z przebytych podroży służbowych wykonywanych w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Każdy z pracowników Spółki posiadać będzie w systemie indywidualne konto umożliwiające rozliczenie przebytej podróży służbowej w formie elektronicznej. Na sporządzonym z systemu wydruku brak jednakże własnoręcznego podpisu pracownika.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że o ile posiadane przez Wnioskodawcę wydruki sporządzone z nośników danych, zapisanych w formie elektronicznej wraz z innymi dokumentami (np. wyciągami z rachunków bankowych potwierdzającymi dokonane wypłaty), spełniają wymogi dowodu księgowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (niebędącymi przepisami prawa podatkowego, a tym samym niemogącymi być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej), to Spółka będzie uprawniona do zaliczenia poniesionych wydatków, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right