Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-05-02

Jak jednocześnie spłacić wspólnika i podwyższyć kapitał spółki - skutki podatkowe i ewidencja księgowa

Spółki zadłużone u swoich wspólników mogą rozliczyć się ze wspólnikiem, oferując mu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Rozliczenie to jest zwykle dokonywane albo przez konwersję długu na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym, albo przez potrącenie wzajemnych wierzytelności spółki i wspólnika. W obu przypadkach następuje jednocześnie dokapitalizowanie spółki i spłata wierzytelności wobec wspólnika.

Podwyższenie kapitału zakładowego następuje albo przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących, albo przez ustanowienie nowych udziałów (art. 257 § 2 Kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.). Polega ono na wniesieniu przez wspólnika do spółki wkładu pieniężnego (gotówka) lub wkładu niepieniężnego (aport). Zwykle przedmiotem wkładu wniesionego przez wspólnika w zamian za objęte udziały jest gotówka wpłacona przez wspólnika do kasy spółki lub na jej rachunek bankowy. Podwyższenie kapitału zakładowego może być również skutkiem wniesienia przez wspólnika wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, np. w postaci wierzytelności. Bez względu na to, czy przedmiotem wkładu jest gotówka czy aport, podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania podwyższenia kapitału do rejestru (art. 262 § 4 k.s.h.).

Samo podwyższenie kapitału zakładowego zwykle nie sprawia podatnikom większych trudności związanych z ustaleniem skutków podatkowych. Sytuacja komplikuje się, gdy spółka jest wobec wspólnika dłużnikiem, np. z tytułu wykonanej przez niego usługi, dostarczonych towarów czy udzielonej pożyczki, a jej kondycja finansowo-ekonomiczna nie pozwala na uregulowanie tego zobowiązania w najbliższej przyszłości. W takiej sytuacji w praktyce stosowane są dwa rozwiązania, które mają ten sam cel, a mianowicie jednoczesne rozliczenie zobowiązania wobec udziałowca i dokapitalizowanie spółki. W tym celu można rozważać:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00