Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-02-17

Nowe zasady korygowania przychodów oraz kosztów podatkowych

1 stycznia 2016 r. zmieniono przepisy określające zasady korygowania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzono zasadę, że przychody oraz koszty uzyskania przychodów koryguje się na bieżąco (a nie - jak najczęściej przyjmowano do końca 2015 r. - wstecznie).

Korygowanie przychodów

Do końca 2015 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie było przepisów określających zasady korygowania przychodów. Przyjmowano w związku z tym najczęściej, że przychody powinny być korygowane wstecznie, tj. poprzez ich zmniejszenie lub zwiększenie w okresie rozliczeniowym ich powstania. Dotyczyło to również sytuacji, gdy korekta przychodów nie była spowodowana błędem lub pomyłką, lecz np. gdy była konsekwencją przyjęcia zwrotu towarów (zob. przykładowo wyrok NSA z 25 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 4/13) czy udzielenia rabatu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lipca 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-456/13/SK).

Stanowiło to dla podatników dużą uciążliwość, gdyż w przypadku korekty przychodów osiągniętych w poprzednich latach podatkowych było związane z koniecznością korygowania zeznań CIT złożonych za poprzednie lata podatkowe. Co więcej, w przypadku zwiększania przychodów konsekwencją korekty było powstawanie u podatników zaległości podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00