Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-09-02

Skarga na interpretacje, decyzje oraz bezczynność organów podatkowych - po zmianach przepisów

Od 15 sierpnia 2015 r. zmieniają się przepisy postępowania przed sądami administracyjnymi. Zmiany mają bezpośredni wpływ na prawa i obowiązki podatników, którzy będą chcieli m.in. skarżyć interpretacje Ministra Finansów, decyzje fiskusa, inne działania organów podatkowych, czy ich bezczynność. Zmiany procedur mają na celu dostosowanie procesu sądowego do potrzeb praktyki. Dzięki nim podatnicy zyskają szansę na pełniejszą możliwość dochodzenia swoich praw przy starciach z fiskusem.

Celem uchwalenia ustawy nowelizującej było w głównej mierze uproszczenie postępowania oraz zwiększenie jego efektywności i sprawności. Przed nowelizacją na rozprawy przed sądami wojewódzkimi oczekiwało się nawet półtora roku, natomiast średni czas wejścia sprawy na wokandę przed NSA to prawie dwa lata. Co więcej, wskutek działania fiskusa niektóre sprawy nawet po wydanych wyrokach wracały do ponownego rozpoznania, wydłużając uzyskanie rozstrzygnięcia w sprawie nawet do kilku lat.

Dla optymalizacji procesu ustawodawca wyposaża sądy w mechanizmy, które pozwalają im mieć realny wpływ na działanie organów, nakłada na profesjonalnych pełnomocników (adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych) pewne dodatkowe obowiązki, powierza możliwość rozpoznawania większej ilości spraw bezpośrednio referendarzom sądowym, a także wyrokowania przy posiedzeniach niejawnych (bez udziału stron).

Zmiany w ustawie oprócz uprawnień i obowiązków samych podatników (stron postępowania) dotyczą również przepisów proceduralnych, które nie są raczej adresowane do tych pierwszych, lecz powinny być znane przede wszystkim profesjonalnym pełnomocnikom, sądom i organom. Skutkiem tego jest skupienie uwagi na wyselekcjonowanych zagadnieniach, które są istotne właśnie z punktu widzenia podatnika, takich jak:

1) zaskarżanie interpretacji podatkowych,

2) zaskarżanie decyzji podatkowych i innych czynności w ramach czynności sprawdzających i kontrolnych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00