Porada
Jakie są zasady składania kaucji gwarancyjnej przez sprzedawców towarów wrażliwych po zmianach przepisów
Nabywcy tzw. towarów wrażliwych (tj. towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, wśród których znajdują się m.in. paliwa) mogą być solidarnie odpowiedzialni za zaległości podatkowe dostawców tych towarów (art. 105a ustawy o VAT). Nabywca tych towarów może być jednak zwolniony z tej odpowiedzialności, jeżeli podmiot dokonujący dostaw towarów wrażliwych złoży kaucję gwarancyjną stanowiącą zabezpieczenie zapłaty podatku.
Od 1 lipca 2015 r. zasady składania kaucji gwarancyjnej zostały istotnie zmienione (art. 105b ustawy o VAT). Przede wszystkim została podwyższona wysokość kaucji dla sprzedawców paliw. Wprowadzono też oprocentowanie kaucji złożonej w formie depozytu i określono termin zwrotu kaucji. W artykule przedstawiamy, jakie zasady składania kaucji gwarancyjnej obowiązują od 1 lipca 2015 r.
Warunek nieposiadania zaległości podatkowych
Z art. 105b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że kaucja może być składana wyłącznie przez podatników nieposiadających zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa (warunek nieposiadania zaległości podatkowych oceniany jest na dzień składania kaucji gwarancyjnej). Jest to pierwsza ze zmian wprowadzonych z dniem 1 lipca 2015 r., gdyż do końca czerwca 2015 r. warunkiem możliwości złożenia kaucji gwarancyjnej był brak jakichkolwiek zaległości podatkowych (w tym zaległości podatkowych w podatkach stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego, np. w podatku od nieruchomości).