Porada
Jak podatkowo i rachunkowo rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów poprzedzone zaliczką
Kupując towary od unijnych dostawców, krajowi przedsiębiorcy często stoją przed koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów dokonanej w ramach WNT. Jej przekazanie wywołuje u podatników wątpliwości związane z rozliczeniem VAT oraz wyceną dla celów podatku dochodowego i dla celów bilansowych. Przedstawiamy zasady tego rozliczenia.
1. Czy wpłata zaliczki przez nabywcę na poczet WNT powoduje u niego obowiązek rozliczenia VAT od przekazanej kwoty?
Uregulowanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem transakcji wewnątrzwspólnotowej nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w odniesieniu do dokonanej płatności zaliczkowej, i to niezależnie od tego, czy unijny dostawca potwierdził otrzymanie zaliczki fakturą zaliczkową, czy też nie. Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Warszawie z 12 sierpnia 2014 r., sygn. IPPP3/443-457/14-2/IG. W piśmie tym czytamy:
(...) w sytuacji gdy przed wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów Wnioskodawca zapłaci zaliczki (...), to nie powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu.
W związku z powyższym tylko wystawienie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rodzi powstanie obowiązku podatkowego. Faktura ta może zawierać informacje o wcześniej wystawionych fakturach zaliczkowych. Może też być pomniejszona o wpłacone zaliczki. Jeśli jednak nie wystawiono faktury do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT, obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano WNT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right