Jak uzyskać pomoc na ochronę miejsc pracy
Od 1 lutego 2015 r. przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów na skutek rosyjskiego embarga na polskie produkty, mogą ubiegać się o wsparcie na rzecz ochrony miejsc pracy. Do 31 grudnia 2016 r. mogą zawierać umowy o wypłatę świadczeń na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników i opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne.
Zasady przyznawania i wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy określa ustawa z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (dalej: ustawa o ochronie miejsc pracy) oraz wydane 29 stycznia 2015 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Są to rozporządzenia w sprawie przyznawania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy oraz w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia pracowników objętych szczególnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy.
Komu przysługuje pomoc
Ze wsparcia określonego w ustawie o ochronie miejsc pracy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy na skutek rosyjskiego embarga ponieśli straty w działalności gospodarczej i usługowej związanej z handlem, przetwórstwem, transportem, uprawami rolnymi lub chowem i hodowlą zwierząt. Warunkiem skorzystania z pomocy jest spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15%. Spadek obrotów oblicza się jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 6 sierpnia 2014 r., w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy roku poprzedniego.