Porada
Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r.
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowy zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. W rozporządzeniu, które ma obowiązywać kolejne dwa lata (2015 i 2016) zdecydowanie obostrzono dotychczasowe warunki korzystania ze zwolnień. Dlatego na zakup tych urządzeń powinni być gotowi: przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe, wymianę opon i kół oraz stacje badań i przeglądów technicznych pojazdów, prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze, dentyści, zakłady gastronomiczne, firmy kateringowe, fryzjerzy, oraz przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne.
Zasadniczo wszystkich podatników, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: konsumentów), obejmuje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Minister Finansów posiada jednak kompetencję do wprowadzenia zwolnień z tego obowiązku (art. 111 ust. 8 ustawy o VAT). W tym celu wydaje rozporządzenia określające czasowe zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Do 31 grudnia 2014 r. obowiązywało rozporządzenie określające takie zwolnienia w okresie 2013-2014, a od 1 stycznia 2015 r. w życie weszły regulacje nowego rozporządzenia, które będą właściwe w tym zakresie w latach 2015-2016.
Nowe rozporządzenie w znacznej części powiela dotychczas stosowane rozwiązania w zakresie zwolnień (m.in. zachowane jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przez podatników, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych nie przekracza rocznie 20 000 zł, oraz katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania wymienionych w załączniku do rozporządzenia). Niemniej jednak tym razem znacząco rozbudowano katalog usług, których świadczenie uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy, i to niezależnie od wartości osiąganego obrotu z transakcji z konsumentami.