Artykuł
Wszystko o rozliczaniu sprzedaży przez Internet
W dzisiejszych czasach znaczna część handlu odbywa się przez Internet, w szczególności z wykorzystaniem sklepów internetowych oraz aukcji internetowych. W artykule omawiamy zasady, na jakich podatkowo należy rozliczać taką sprzedaż.
1. Rozliczenia w podatku dochodowym
Sprzedaż przez Internet jest opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. A zatem sprzedaż przez Internet, co do zasady, generuje u sprzedawców podlegające opodatkowaniu przychody. Najczęściej są to przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Ważny wyjątek od tej zasady dotyczy sprzedaży "prywatnej", tj. sprzedaży przez Internet dokonywanej przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W tym zakresie przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym powstają bowiem, tylko gdy od końca miesiąca, w którym została nabyta sprzedawana rzecz, nie upłynęło pół roku - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) updof. W przypadku sprzedaży "prywatnej" po upływie tego okresu nie powstają przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wracając do opodatkowania sprzedaży przez Internet generującej przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy przypomnieć o istnieniu przepisu stanowiącego, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych - art. 14 ust. 3 pkt 1 updof oraz art. 12 ust. 4 pkt 1 updop. Przepis ten ma zastosowanie szczególnie często w przypadku sprzedaży przez Internet. Duża część tej sprzedaży jest bowiem przez klientów opłacana z góry. Biorąc pod uwagę treść przytoczonych przepisów, należy zatem stwierdzić, że przychody podatników sprzedających towary przez Internet nie powstają, jeżeli otrzymane wpłaty dotyczą dostaw towarów, które zostaną dokonane w następnym miesiącu lub później.
PRZYKŁAD
31 stycznia 2014 r. podatnik prowadzący sklep internetowy otrzymał przelewem bankowym zaliczkę na poczet dostawy towaru. Towar został wysłany do klienta 3 lutego 2014 r. i odebrany przez klienta 4 lutego 2014 r. W tej sytuacji otrzymanie przez podatnika zaliczki nie spowodowało powstania przychodu, gdyż zaliczka ta została otrzymana na poczet dostawy towaru, która została dokonana w kolejnym miesiącu (okresie sprawozdawczym). Przychód ten powstał dopiero 4 lutego 2014 r., tj. w dniu wydania towaru klientowi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right