Cudzoziemcy - Przewodnik po zmianach przepisów kwiecień - maj 2014
USTAWA
z 12 grudnia 2013 r.
o cudzoziemcach
Nowa ustawa o cudzoziemcach, która wchodzi w życie 1 maja 2014 r., upraszcza przepisy dotyczące zezwoleń na pobyt czasowy i stały. Cudzoziemiec niebędący obywatelem Unii Europejskiej będzie mógł w Polsce podjąć pracę w ramach jednego zezwolenia - zarówno na pobyt, jak i pracę, bez konieczności ubiegania się o kolejny dokument.
Ustawa określa m.in. zasady i warunki pobytu cudzoziemców (czyli osób nieposiadających obywatelstwa polskiego) na terytorium Polski. Jednak trzeba zaznaczyć, że przepisy ustawy nie mają zastosowania do obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają.
Pobyt czasowy i praca
Cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, jeżeli celem jego pobytu w Polsce jest wykonywanie pracy. W takim przypadku muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
● cudzoziemiec powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Polski oraz źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu,
● cudzoziemiec powinien mieć zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania,
● podmiot powierzający wykonywanie pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy,