Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-06-12

Samochód osobowy w firmie - od zakupu do sprzedaży

Samochód osobowy stanowi często składnik majątku firmy. Jego zakup, późniejsza eksploatacja i sprzedaż są regulowane przez wiele przepisów zarówno podatkowych, jak i wynikających z prawa bilansowego. Raport ten systematyzuje wiedzę dotyczącą tego zagadnienia.

I. Wartość początkowa w przypadku zakupu samochodu

Ustawa o rachunkowości nakazuje, by w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego (samochodu) jego wartość początkową stanowiła cena nabycia Jest ona określona w art. 28 ust. 2 i 8 uor i obejmuje:

● cenę zakupu, obejmującą kwotę należną sprzedającemu bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększoną o obciążenia publicznoprawne,

● koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do użytkowania, łącznie z kosztami transportu, załadunku, rozładunku, ubezpieczenia w transporcie, opłatami notarialnymi, skarbowymi,

● naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania nabycia środków trwałych obejmujące w szczególności: odsetki, prowizje i różnice kursowe od kredytów i pożyczek (dodatnie różnice kursowe pomniejszają wartość początkową).

Zobacz e-poradnik "Środki trwałe w firmie" dostępny na www.inforfk.pl

Ustawy podatkowe niemal identycznie znaczeniowo definiują cenę nabycia (por. art. 16g ust. 3 i 5 updop oraz art. 22g ust. 3 i 5 updof). Jedyną różnicą, która nie wynika z definicji ceny nabycia, ale z wydawanych interpretacji, jest fakt, że organy podatkowe pozwalają włączyć do wartości początkowej tylko te odsetki i różnice kursowe, które zostały opłacone do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji. Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 marca 2011 r., sygn. IPPB5/423-5/11-5/IŚ.

Należy jednak przypuszczać, że Ministerstwo Finansów zmieni w tej kwestii zdanie na korzyść podatników. Świadczą o tym nieliczne interpretacje, w których organy podatkowe pozwalają zaliczyć do wartości początkowej naliczone, ale niezapłacone odsetki (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lutego 2012 r., sygn. IPPB5/423-1128/11-2/IŚ).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00