Jakie obowiązki ma płatnik w zakresie zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
Płatnik składek ma obowiązek terminowego zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowania z niego nie tylko swoich ubezpieczonych, ale również członków ich rodzin. Natomiast każdy ubezpieczony musi w odpowiednim terminie powiadomić swojego płatnika o posiadaniu członków rodziny uprawnionych do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Na złożenie u płatnika takiej informacji ubezpieczony ma 7 dni. Jeżeli płatnik oraz ubezpieczony nie dopełnią nałożonego na nich obowiązku, narażają się na karę grzywny.
Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia tych członków swojej rodziny, którzy nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie takie nie wiąże się z koniecznością opłacania dodatkowej składki zdrowotnej za te osoby. Płatnik powinien jednak zwrócić uwagę na to, jakie osoby są zgłaszane przez ubezpieczonych do tego ubezpieczenia. Krąg osób, które dla celów ubezpieczenia zdrowotnego są uważane za członków rodziny osoby ubezpieczonej, jest bowiem ograniczony.
Kto może zostać zgłoszony jako członek rodziny
Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu (np. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność) mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu ani nie podlegają temu ubezpieczeniu na podstawie przepisów o koordynacji, a ponadto:
● zamieszkują na terytorium państwa członkowskiego UE lub EOG (gdy ubezpieczony posiada obywatelstwo państwa członkowskiego UE lub EOG; nie posiada obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub EOG, ale legalnie zamieszkuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego),
● zamieszkują na terenie Polski (gdy ubezpieczony nie posiada obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej, ale legalnie pracuje w Polsce).
Członkami rodziny są:
● dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka - do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,