Podróże służbowe krajowe i zagraniczne - zasady rozliczeń obowiązujące od 1 marca 2013 r.
Od 1 marca 2013 r. weszły w życie nowe przepisy związane z podróżami służbowymi. Od tego dnia wzrosły niezmieniane od wielu lat stawki diet za podróże służbowe krajowe i zagraniczne. Zmiany objęły także m.in. rozliczanie kosztów noclegu (w podróżach krajowych wprowadzono limit udokumentowanych kosztów noclegu w wysokości nie większej niż 20-krotność stawki diety za jedną dobę hotelową w przypadku podróży krajowych), rozliczanie diet zagranicznych (wprowadzono możliwość ustalenia przez pracodawcę dwóch lub więcej państw docelowych).
Z dniem 1 marca 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r., poz. 167 (dalej: rozporządzenie ws. podróży służbowych). Reguluje ono w sposób kompleksowy zasady rozliczania krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Do 28 lutego br. kwestię tę regulowały dwa odrębne rozporządzenia wykonawcze: rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu:
● podróży służbowej na obszarze kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.,
● podróży służbowej poza granicami kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.
Od 1 marca 2013 r. zasady rozliczania krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych reguluje jedno rozporządzenie.
Treść rozporządzenia została opublikowana w dodatku do Mk nr 5/2013 "Kodeks pracy i podróże służbowe" oraz jest dostępna na www.mk.infor.pl.
Zmiany w podróżach służbowych od 1 marca 2013 r.:
1. Diety krajowe. Wyższa kwota diety przysługująca pracownikowi za czas podróży służbowej na terenie kraju (tj. 30 zł zamiast dotychczasowych 23 zł).
2. Noclegi. Wyższa kwota ryczałtu za nocleg przysługującego pracownikowi za czas podróży służbowej na terenie kraju (tj. 45 zł; uprzednio 34,50 zł).