Jak dokonać korekty rocznej VAT, gdy w trakcie roku doszło do połączenia dwóch podatników stosujących różne wskaźniki proporcji
Spółka akcyjna, prowadząca działalność gospodarczą w branży IT, dokonała przejęcia spółki z o.o. o podobnym profilu działalności. Inkorporacja spółki przejmowanej nastąpiła przez przeniesienie całego jej majątku na spółkę akcyjną (spółkę przejmującą) w zamian za akcje, które spółka akcyjna wydała udziałowcom spółki z o.o. Połączenie obu spółek nastąpiło 31 października 2012 r.
PROBLEM
Spółka akcyjna (spółka przejmująca) prowadziła działalność prawie wyłącznie opodatkowaną. Sprzedaż zwolniona stanowiła niewielki udział w ogólnych obrotach, co powodowało, że w trakcie roku spółka odliczała VAT naliczony od zakupów związanych z działalnością mieszaną według wskaźnika proporcji 97%. Z kolei spółka z o.o. (spółka przejmowana) poza dostawami sprzętu IT prowadziła dodatkowo działalność zwolnioną z VAT, która polegała na pośredniczeniu w zawieraniu umów kredytowych. W trakcie 2012 r. odliczała ona VAT według wskaźnika proporcji w wysokości 82%.
1. Która spółka jest zobowiązana do dokonania rocznej korekty VAT dla spółki przejmowanej?
2. W jaki sposób należy ustalić wskaźnik proporcji dla celów korekty rocznej, w sytuacji gdy spółki przejmowana i przejmująca w trakcie roku stosowały różne wskaźniki proporcji?