Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-12-12

Zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2013 r. - ustawa o redukcji obciążeń przedsiębiorców

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń przedsiębiorców wprowadza m.in. zmiany w zasadach rozliczeń podatku dochodowego, VAT, akcyzy oraz w procedurze podatkowej i prawie gospodarczym. Ich celem jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorców poprzez wprowadzenie dla nich dogodniejszych rozwiązań prawnych. Nowe reguły stosowania w VAT "metody kasowej" i "ulgi na złe długi", a także obowiązkowe korekty kosztów w podatku dochodowym mają wpłynąć na poprawę płynności finansowej, szczególnie małych przedsiębiorców. Szczegółowy przegląd tych zmian przedstawiamy poniżej. Wszystkie nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

PODATKI DOCHODOWE

Leasing - większe możliwości dla leasingodawców i leasingobiorców

Ustawa deregulacyjna wprowadza zmiany w przepisach updop i updof dotyczące umów leasingu. Zmiany te mają zastosowanie tylko do umów leasingu zawartych po 1 stycznia 2013 r. (art. 18 ustawy deregulacyjnej). Do umów leasingu zawartych przed tym dniem przepisy omówione w dalszej części opracowania nie mają zastosowania.

W rozliczeniach leasingu nowelizacja wprowadziła następujące nowe rozwiązania:

1. Skrócenie wymogu minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości.

Dotychczas minimalny okres, na który mogła być zawarta umowa leasingu nieruchomości, wynosił 10 lat. Po nowelizacji został on skrócony do 5 lat (znowelizowany art. 23b ust. 1 pkt 1 updof i art. 17b ust. 1 pkt 1 updop). Skraca to transakcje i zmniejsza ryzyko finansującego związane z potencjalną niewypłacalnością korzystającego.

2. Prawo użytkowania wieczystego zostało uznane za dopuszczalny przedmiot umowy leasingu.

Ustawodawca przyjął, że leasing użytkowania wieczystego będzie miał identyczne skutki jak leasing gruntu (art. 23a pkt 1 i art. 23i updof oraz art. 17a pkt 1 i art. 17i updop). Jest to znaczące ułatwienie, np. w sytuacji gdy zawierana jest umowa dotycząca leasingu budynku (budowli) położonego na gruncie będącym przedmiotem prawa użytkowania wieczystego. Dotychczas konieczne było zawieranie w takiej sytuacji dwóch umów - umowy leasingu dotyczącej budynku (budowli) oraz umowy dzierżawy prawa wieczystego użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00