Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-08-17

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową - zagadnienia praktyczne

Każda spółka handlowa może zostać przekształcona w inną spółkę prawa handlowego. W praktyce ze względów podatkowych często spółki z o.o. decydują się na przekształcenie w spółki osobowe. W opracowaniu przedstawiamy zalety takiego przekształcenia i prezentujemy sposoby rozwiązania problemów podatkowych, na jakie mogą natrafić przekształcające się spółki.

Zasady przekształcania spółek uregulowane są w art. 551-584 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Według tych przepisów spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą) - art. 551 § 1 k.s.h. Nie może być przekształcana spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości (art. 551 § 4 k.s.h.). Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową (spółki: jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna) polega na zmianie jej formy prawnej, bez zmiany przedmiotu jej działalności, zwykle z zachowaniem dotychczasowego składu wspólników. W sferze stosunków cywilnoprawnych nowo powstałej spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (sp. z o.o.). Spółka zostaje przekształcona z chwilą wpisu do rejestru. Sąd wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną. W efekcie przekształcenia wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w tym procesie stają się, z dniem przekształcenia, wspólnikami spółki osobowej.

Przekształcenie w spółkę komandytową

W praktyce popularne jest przekształcenie sp. z o.o. w spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjną. Jest tak, ponieważ spółka komandytowa zapewnia wspólnikom będącym komandytariuszami wysoki stopień bezpieczeństwa majątku prywatnego. Należy bowiem pamiętać, że w spółce komandytowej występują wspólnicy o różnej sytuacji prawnej (komplementariusz i komandytariusz). Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń, prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz. Natomiast komandytariusze mogą reprezentować spółkę wyłącznie, jeśli umowa tak stanowi, a ich odpowiedzialność wobec wierzycieli jest ograniczona do sumy komandytowej. Co istotne, komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności wobec wierzycieli w zakresie odpowiadającym rynkowej wartości wkładu rzeczywiście przez niego wniesionego do spółki. Innymi słowy, spółka komandytowa to spółka osobowa, w której część wspólników ponosi odpowiedzialność tak jak udziałowcy spółki kapitałowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00