Porada
Samochody osobowe w ustawach podatkowych oraz inne zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o rachunkowości
15 kwietnia br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone tą ustawą zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczą możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej trwającej przez cały rok obrotowy oraz odstąpienia od przeprowadzenia inwentaryzacji w przypadku zawieszenia działalności. Skutki tych zmian opisaliśmy w Mk nr 9/2011. Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. wprowadza również zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, a także w przepisach regulujących kwestię rozliczania VAT. Skutkiem nowelizacji jest m.in. ujednolicenie definicji samochodu osobowego stosowanej na potrzeby podatków dochodowych oraz VAT.
Samochody osobowe - definicja obowiązująca w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.
Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. uchyliła z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2011 r., art. 5a pkt 19 updof oraz art. 4a pkt 9 updop, które zawierały obowiązującą dotychczas na potrzeby podatków dochodowych definicję samochodu osobowego. Definicje te należało zaktualizować, ponieważ odnosiły się do załącznika nr 9 do ustawy o VAT uchylonego z dniem 1 stycznia 2011 r.
W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych ma zastosowanie definicja samochodu osobowego zamieszczona w art. 7 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. Definicja ta jest dokładnym odzwierciedleniem uchylonych przepisów art. 5a pkt 19 i art. 4a pkt 9. Nadal więc wg pdop i pdof samochodem osobowym jest każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right