Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej
30 lipca 2010 r. weszła w życie obszerna nowelizacja przepisów ustawy o kontroli skarbowej (dalej: uks). Ustawa jest niekorzystna dla przedsiębiorców. Organy kontrolne uzyskały nowe uprawnienia albo poszerzenie dotychczasowych. Kontrolerzy UKS mają możliwość skuteczniejszego kontrolowania transakcji w Internecie oraz sposobu realizacji projektów unijnych. Podmioty, które nie przekażą informacji o podatnikach, o jakie wystąpi UKS, mogą zapłacić karę do 5000 zł. Wprowadzono instytucję audytu gospodarowania środkami unijnymi. UKS może dużo łatwiej pozyskać dokumenty od kontrahentów kontrolowanego. Podatnikom trudniej jest wycofać się z korekty deklaracji podatkowej przeprowadzonej jako akceptacja ustaleń kontrolerów w czasie postępowania kontrolnego.
Zmiany dotyczące obrotu towarowego z zagranicą
Po nowelizacji wyłączono z celów i zakresu kontroli skarbowej zagadnienia związane:
● z obrotem towarowym z zagranicą i
● z obrotem towarami przywożonymi z zagranicy.
Ustawodawca zrezygnował zatem z dublowania przez UKS zadań Służby Celnej. Zwłaszcza że w poprzednim stanie prawnym postępowania kontrolne w zakresie obrotu towarowego z zagranicą nie kończyły się rozstrzygnięciem organu kontroli skarbowej, lecz wynikiem kontroli. Wynik kontroli trafiał do organów celnych, które na jego podstawie ponownie przeprowadzały postępowanie. W ramach tego postępowania wynik kontroli był tylko jednym z dowodów uwzględnianych przy wydawaniu decyzji.
Nowelizacja nie oznacza, że od 30 lipca 2010 r. UKS przestał kontrolować wszystkie aspekty operacji związanych z obrotem zagranicznym.Nowelizacja nie odbiera uprawnień UKS w zakresie sprawdzania poprawności opodatkowania VAT oraz podatkiem akcyzowym w transakcjach z krajami trzecimi i transakcjach wewnątrzwspólnotowych.