Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2010-04-05

Jak rozliczać import usług w 2010 r.

Import usług pojawił się w rozliczeniach podatkowych VAT w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Podatnicy VAT stanęli wówczas przed trudnościami rozliczenia nowego rodzaju czynności opodatkowanej. Od 1 stycznia 2010 r. w państwach członkowskich, w tym w Polsce, dotychczasowe zasady rozliczania importu usług zostały zmienione. Zmiany te tylko częściowo rozwiązują trudności z rozliczaniem importu usług. Nowe regulacje nakładają też na podatników dodatkowe obowiązki.

Czym jest import usług

Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju (art. 2 pkt 9 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Dlatego, abyśmy mogli mówić o imporcie usług, muszą wystąpić (łącznie) dwa zasadnicze warunki:

● świadczenie usługi przez podatników, którzy mają siedzibę, miejsce zamieszkania albo stałego pobytu za granicą (i to niezależnie czy na terytorium Wspólnoty, czy też poza nią),

● nabywanie danej usługi przez polskiego podatnika VAT.

Dopiero w momencie gdy zachodzą jednocześnie obie wskazane powyżej przesłanki, można mówić o imporcie usług.

Mechanizm rozliczania VAT przy imporcie usług

Przy imporcie usług obowiązuje specyficzny mechanizm rozliczania podatku od wartości dodanej. Jest on określany odwróconym mechanizmem poboru (ang. reverse charge mechanism). Polega to na tym, że podatnikiem przy imporcie usług jest nabywca usługi (a nie usługodawca). Taka konstrukcja powoduje, że płacony przez nabywcę usługi podatek z tego tytułu stanowi dla tego podmiotu jednocześnie podatek naliczony. To z kolei zapewnia realizację jednej z podstawowych cech VAT, jaką jest jego neutralność.

Miejsce świadczenia

W imporcie usług bardzo istotne jest ustalenie miejsca świadczenia wykonywanej usługi. Polski podatnik (nabywca usługi) ma bowiem obowiązek rozliczyć VAT od importowanej usługi wówczas, gdy miejscem świadczenia usługi jest Polska. W celu ustalenia miejsca świadczenia (i opodatkowania) usługi należy posłużyć się przepisami ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00