Od 1 lipca 2009 r. nauczyciele mogą starać się o świadczenia kompensacyjne
Od 1 lipca 2009 r. nauczyciele, którzy rezygnują z pracy w szkole, po spełnieniu dodatkowych warunków mają prawo do świadczenia kompensacyjnego. ZUS ustali prawo i będzie wypłacał świadczenie kompensacyjne od miesiąca, w którym nauczyciel złoży wniosek, do dnia ukończenia przez niego powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku kobiet świadczenie może być więc wypłacane do ukończenia 60 lat, a w przypadku mężczyzn - do ukończenia 65 lat.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego mają nauczyciele, którzy ukończyli odpowiedni wiek (patrz tabela na str. 83), mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej co najmniej w 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, oraz rozwiązali stosunek pracy.
Rodzaj pracy uprawniającej do świadczenia
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym zatrudnionym przez co najmniej 20 lat na 1/2 etatu w:
● publicznych i niepublicznych przedszkolach,
● szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
● publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego oraz w:
a) młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania,