Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-04-17

Jak rozliczać zaliczki na poczet eksportu towarów

Eksport towarów jest opodatkowany stawką 0% VAT. Jako szczególny rodzaj dostawy opodatkowany preferencyjną stawką VAT, podlega również szczególnym regulacjom i wymogom dokumentacyjnym. Podatnicy, którzy nie spełnią tych wymogów, nie mogą korzystać ze stawki 0%, której podlegają również zaliczki otrzymane na poczet eksportu towarów. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z otrzymywaniem takich zaliczek.

1. Jakie są skutki pobrania zaliczki na poczet eksportu towarów

PROBLEM

Czy i kiedy zaliczkę otrzymaną na poczet eksportu towarów należy wykazać w deklaracji VAT?

RADA

Zaliczkę pobraną na poczet eksportu towarów należy wykazać w deklaracji VAT ze stawką 0% w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał zaliczkę. Warunkiem jest, aby planowany przez podatnika wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty nastąpił w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania zaliczki.

UZASADNIENIE

Jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Przepis ten zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy należy stosować odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

Z tego wynika, że gdy podatnik otrzymuje zaliczkę dotyczącą transakcji, która ma stanowić eksport towarów, oraz jeśli eksport ten (według przeświadczenia podatnika) ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy, otrzymanie zaliczki skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w eksporcie towarów. Warto przy tym zwrócić uwagę na postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 29 września 2005 r. (nr PV/443-297/IV/2005/DP, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/). Czytamy w nim, że:

ustawodawca nie zastrzegł żadnych dodatkowych warunków, ponad wyżej wymienione, od których uzależnione byłoby powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania części należności przed dokonaniem eksportu towarów. Oznacza to, iż sam fakt przeświadczenia Podatnika, iż eksport towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki (przedpłaty, zadatku, raty), jest przesłanką warunkującą powstanie obowiązku podatkowego na podstawie art. 19 ust. 12 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00