Jakie są konsekwencje używania nielegalnego oprogramowania komputerowego
Firmy korzystające z systemów informatycznych powinny posiadać licencjonowaną, źródłową wersję każdego programu. Należy okresowo przeprowadzać inwentaryzację zainstalowanego oprogramowania i weryfikować jego legalność. Jak wynika z badań1, tylko 58% podmiotów przeprowadza okresową weryfikację legalności oprogramowania zainstalowanego na stacjach roboczych. Szacuje się, że ponad połowa programów specjalistycznych, używanych w księgowości i kadrach polskich firm, jest nielegalna. Poniżej omawiamy skutki prawne i finansowe stosowania nielegalnego oprogramowania i jego wpływ na ocenę wiarygodności firmy.
Według oceny organizacji producentów oprogramowania (Business Software Al-Uance - BSA) w Polsce znaczna część programów wykorzystywanych w firmach nie ma licencji. Nie zawsze są to działania celowe albo dokonywane za wiedzą kierownictwa i właścicieli firm. Jednak to właśnie oni ponoszą później skutki takiego procederu.
Mamy do czynienia z trzema aspektami tego zagadnienia. Pierwszy z nich to zjawisko dość często występujące w Polsce, czyli sprzedawanie zestawów komputerowych z nielegalną kopią systemu operacyjnego. Ponad połowa sprzedawanych w Polsce komputerów PC to produkty małych montowni. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w sprzedaży detalicznej dostępne jest prawie o połowę tańsze oprogramowanie OEM dla Microsoft Windows i Microsoft Office. Takie pakiety są przeznaczone dla producentów komputerów i powinny być sprzedawane tylko z nowymi komputerami. Dlatego każdy nabywca takiego oprogramowania powinien dokładnie zapoznać się z treścią umowy licencyjnej, która reguluje warunki używania produktu.