Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-26

4. Najnowsze interpretacje urzędowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że nie ma podstaw do dokonania zwrotu bezpośredniego VAT podatnikowi, który w okresie rozliczeniowym wykazał jako czynność opodatkowaną sprzedaż makulatury. Uznał bowiem, że prawo do zwrotu występuje tylko, gdy występuje związek pomiędzy odliczanym i wykazywanym do zwrotu podatkiem naliczonym a czynnościami opodatkowanymi. Podważył tym samym dotychczasową praktykę, stosowaną, gdy u podatnika występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym i nie występują czynności opodatkowane. Stanowisko to należy uznać za wyjątkowo niekorzystne dla podatników i prawnie nieuzasadnione, szczególnie w kontekście planowanych zmian w ustawie o VAT. Przedstawiamy fragment stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Pełna treść pisma jest dostępna na stronie internetowej „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl

   4.1. Wykonanie czynności opodatkowanej niezwiązanej bezpośrednio z zakupami podatnika nie uprawnia do żądania zwrotu bezpośredniego VAT

(...) Zgodnie z art. 18(4) VI Dyrektywy, w przypadkach gdy za określony okres rozliczeniowy kwota dozwolonych odliczeń przekracza kwotę należnego podatku, Państwa Członkowskie mogą albo zwrócić nadpłatę, albo przenieść nadpłatę na następny okres rozliczeniowy, w oparciu o ustalone przez nich warunki.

Przepis ten znalazł swoje odzwierciedlenie w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Ograniczenie prawa do żądania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy wynika z art. 86 ust. 19 ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00