5. Najnowsze orzecznictwo
Naruszenie zasady równości, jakie miało miejsce w przypadku rozszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, służyło ogółowi społeczeństwa i nastąpiło z zachowaniem zasady proporcjonalności. Przepis dający takie prawo certyfikowanym księgowym nie narusza Konstytucji. Procedura legislacyjna dwóch innych kwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej ustawę o doradztwie podatkowym jest niezgodna z Konstytucją - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2007 r. (sygn. K 42/05).
5.1. Czy wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego przez podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jest zgodne z Konstytucją
Krajowa Rada Doradców Podatkowych podnosiła, że doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego i podlega ustawowym ograniczeniom i obowiązkom. Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków zawodowych określonych prawem oraz za czyny sprzeczne z zasadami etyki zawodowej doradcy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną. Aby uzyskać tytuł doradcy podatkowego, należy zdać egzaminy i odbyć praktykę. Czynności doradztwa podatkowego mogą zawodowo wykonywać osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych, adwokaci i radcowie prawni, biegli rewidenci oraz jednostki wykonujące doradztwo podatkowe wyłącznie poprzez zatrudnionych w nich doradców podatkowych, radców prawnych i biegłych rewidentów.
Kwestionowane przepisy rozszerzyły prawo wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego na podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych, niż doradztwo podatkowe, przepisów. Ustawodawca nie nałożył na te podmioty ustawowych ograniczeń i obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu zaufania publicznego, jakimi objęci są doradcy podatkowi. Zdaniem wnioskodawcy ustawodawca, różnicując warunki wykonywania działalności doradczej w zależności od prowadzącego ją podmiotu, naruszył konstytucyjną zasadę równości, a ponadto Sejm i Senat, uchwalając kwestionowane przepisy, wykroczyły poza przedmiot nowelizacji, naruszając tym samym zasady prawidłowej legislacji.